EN MK
AUSTRALIAN MACEDONIAN E-MAGAZINE

ЗАЕДНИЦА

Ругање со Христос на Јани Бојаџи во Сиднеј

Ругање со Христос на Јани Бојаџи во Сиднеј
12 January, 11:36

Контроверзниот филм на Јани Бојаџи Ругање со Христос за кој владата на Заев и министерот од ДУИ дадоа забрана да се прикажува низ Македонија премиерно  ќе се прикажув во Сиднеј. Претставата ќе биде во Петок на 25ти Јануари во кино салата на Хрствил Ентертејнмент Центарот Hurstville Ente [...]

Австралија- Премиера на Ругање Со Христос - Во Мелбурн распродадени влезниците за двете претстави

Австралија- Премиера на Ругање Со Христос - Во Мелбурн распродадени влезниците  за двете претстави
11 January, 21:07

Ругање со Христос на Јани Бојаџи предизвика огромен интерес кај македонците кои живеат во Австралија.    Во Мелбурн интересот кај Македонците за филмот “Ругање со Христос” од Jani Bojadzi е голем. Влезниците се распродадени за двете претстави! Интересот е голе [...]

Австралија - Нека ви е честит Македонскиот Православен Божик- за првпат министер православниот божик го нарече македонски

Австралија - Нека ви е честит Македонскиот Православен Божик- за првпат министер православниот божик го нарече македонски
20 January, 19:00

Министерот за мултикултура на Нов Јужен Велс г-н Реј Вилиамс упати срдечни честитки за како што го нарече Македонкиот Православен Божик Почестен сум што имам прилика да ви го честитам Македонскиот Православен Божик на сите во македонската заедница во Нов Јужен Велс Раѓањето на Исус Христос е м [...]

МАКЕДОНСКА ПРВОСЛАВНА ЦРКВА - ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА БОЖИКНО ПОСЛАНИЕ: ХРИСТ СЕ РОДИ, НАВИСТИНА СЕ РОДИ!

МАКЕДОНСКА ПРВОСЛАВНА ЦРКВА - ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА  БОЖИКНО ПОСЛАНИЕ: ХРИСТ СЕ РОДИ, НАВИСТИНА СЕ РОДИ!
06 January, 21:32

5 јануари 2019 година, Охрид, Македонија - ви го пренесуваме Божикното послание на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Првославна Црква - Охридска Архиепископија. † СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ [...]

Австралиска Турнеја на Ругање со Христос -режисерот Бојаџи срдечно пречекан на аеродромот во Мелбурн

 Австралиска Турнеја  на Ругање со Христос -режисерот Бојаџи срдечно пречекан на аеродромот  во Мелбурн
03 January, 21:00

Контроверзниот филм на режисерот Јани Бојаџи- Ругање со Христос пристигна во Австралија. Премиерата ќе се одржи во Мелбурн  во Петок на 11 Јануари а потоа следуваат проекциите во поголемите Австралиски градови.  Министерството за култура на Република Македонија а посебно министерот Асаф [...]

Владата на Нов Јужен Велс ја прогласи Емили Касовска за првак на студиите по македонски јазик

Владата на Нов Јужен Велс ја прогласи Емили Касовска за првак на студиите по македонски јазик
20 December, 22:09

Австралиско Македонскиот Совет ја награди Емили Касовска  за освоено прво место по македонски јазик во Нов Јужен Велс   Австралиско Македонскиот Совет за Нов Јужен Велс  додели признание и парична награда на Емили  Касовски за постигнување на најдобар резултат по македонски [...]

Свечена конференција на лидери на македонската заедница одржана во Сиднеј"

Свечена конференција на лидери на македонската заедница одржана во Сиднеј
09 December, 21:47

Австралискиот македонски совет за Нов Јужен Велс беше домаќин на инаугуративната конференција на лидерите на македонската заедница во саботата, 8 декември 2018 година во Долтоне Хаус, Силванија Вотерс (Сиднеј). Повеќе од 70 лидери од повеќе од 30 организации се здружија во духот на единство, заед [...]

Незаборавен спектакл на Влатко Стефановски во Австралија

Незаборавен спектакл на Влатко Стефановски во Австралија
03 December, 18:00

Во екот на својата турнеја низ Австралија Влатко Стефановски направи неверојатен спектакл по кој публиката во Австралија долго ќе го памети Незаборавна вечер на етно рок во 7/8 такт Влатко ја полуде публиката во Мелбурн Сиднеј и Перт со незаборавен перформанс кој долго ќе се памети. Публиката [...]

Легендарниот Влатко Стефановски доаѓа во Австралија

Легендарниот Влатко Стефановски доаѓа во Австралија
26 November, 21:38

Еден од најпознатите балканската рок сцена и човекот кој го измисли етно рокот на бившите југословенски простори легендарниот Влатко Стефановски доаѓа во Австралија Роден е во Прилеп  , на 13 годишна возраст почнува да свири на гитара . Другарувањето со гитарата и неговиот неверојатен талент [...]

40 децении чувари на македонскиот јазик во Австралија

40 децении  чувари на македонскиот јазик во Австралија
21 November, 18:00

ЈАЗИКОТ Е НАЈМОЌНОТО ОРУЖЈЕ НА ЕДЕН НАРОД   Македонската заеница во Австралија прославуваше уште еден голем јубилеј - 40 години од  формирањето на македонскиот  просветно училишен одбор за Нов Јужен Велс . Во банкет  салата  на Конка Дора во Ривервуд , Македонскиот [...]

Прва  «  1  2  3  4  5  » Последна

banner
banner
Размена
Цена
Измени
GBP 
69.405
0.3964
USD 
53.9269
0.0277
AUD 
39.1151
0.0095
JPY 
0.4774
0.0009
EUR 
61.4928
-0.0008
CHF 
54.1739
-0.0485
banner
banner
banner
banner
banner
banner