EN MK
AUSTRALIAN MACEDONIAN E-MAGAZINE

Македонците во светот

Македонците во Албанија ја одбележаа Василица

Македонците во Албанија ја одбележаа Василица
15 January, 07:21

 Традиционално, Македонците во Албанија  го прославја празникот Свети Василиј Велики, со кој се означува почетокот на Новата година, според  Јулијанскиот календар. Празникот се одбележа во духот на македонските обичаи и традиција. -Синоќа во Мала Пре

[...]

ОМД успеа да ја поништи антимакедонската резолуција во Сенатот на САД

ОМД успеа да ја поништи антимакедонската резолуција во Сенатот на САД
11 January, 21:05

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) успеа да ја поништи резолуцијата 602 поднесена на 1ви Август 2018 од страна на сенаторите Крис Марфи и Рон Џонсон во Комитетот за Надворешна Политика на американскиот Сенат. Резолуцијата 602 преку интерпретација на сите неистомисленици на Преспанскиот Догово [...]

Советот на Европа го следи извршувањето на пресудата за предметот ОМО Илинден против Бугарија

Советот на Европа го следи извршувањето на пресудата за предметот ОМО Илинден против Бугарија
06 January, 21:45

Комитетот на министрите на Советот на Европа (КМ на СЕ) и понатаму со внимание го следи извршувањето на пресудата за предметот ОМО Илинден и другите против Бугарија (предмет59491/00), поточно спроведувањето на пресудите на Европскиот суд за човекови права кои се однесуваат на „четири неоправда [...]

ИНТЕРВЈУ СО ПАВЛЕ ФИЛИПОВ ВОСКОПУЛОС, ЧЛЕН НА ВИНОЖИТО Драга Грцијо, ако немаш македонско малцинство, зошто бараш Македонија да го промени баш тој член од Уставот?

ИНТЕРВЈУ СО ПАВЛЕ ФИЛИПОВ ВОСКОПУЛОС, ЧЛЕН НА ВИНОЖИТО Драга Грцијо, ако немаш македонско малцинство, зошто бараш Македонија да го промени баш тој член од Уставот?
13 November, 22:11

  Нели тоа што Грција бара од Македонија да го промени баш овој член од Уставот, за Македонците во соседните земји, е еден вид признавање на постоењето на малцинство? Ако немате такво малцинство, нема да барате таква промена, вели Воскопулос, со кого разговаравме на конгресот на македонската [...]

Претставници на македонската дијаспора во Франција писмено се обратија до пратеничката Лилјана Танги

Претставници на македонската дијаспора во Франција писмено се обратија до пратеничката Лилјана Танги
08 November, 13:04

Претставници на македонската дијаспора во Франција писмено се обратија до пратеничката Лилјана Танги  член на Француско-македонската група за пријателство во  Француското Национално собрание Европското  лидерство и  преземање одговорност Почитувана пратеничке Лилјана Танги& [...]

Обединување на македонските партии во Србија пред изборите за Националниот совет на Македонците

Обединување на македонските партии во Србија пред изборите за Националниот совет на Македонците
03 November, 01:53

Партијата на Македонците во Србија (СМС) и Демократската партија на Македонците (ДПМ) на состаноците во Панчево на 28 октомври и во Пландиште, на 1 ноември, постигнаа договор за заедничко настапување на двете македонски партии, на сите полиња на поли

[...]

Дијаспората речиси без интерес за учество на референдумот

Дијаспората речиси без интерес за учество на референдумот
25 August, 00:07

Дијаспората незаинтересирана за референдумот на 30 септември. Од околу 87 илјади иселеници кои се на Избирачкиот список само 2.755 се пријавиле за гласање во дипломатско консузуларните престтавништва.  Тоа е за речиси десет пати помалку од пријавите

[...]

ОМД го информираа Иванов за иницијативата за бојкотирање на референдумот

ОМД го информираа Иванов за иницијативата за бојкотирање на референдумот
22 August, 22:21

Претставници на Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД), вчера се сретнале со претседателот Ѓорге Иванов и го потврдиле долгогодишниот став на ОМД против промена на името, ставот против договорот што го потпишаа министрите Никола Димитров и Никос Коѕијас, како и ставот за најавениот консултативен реф [...]

Жална Вест Почина Мито Клавчов -познат автор и еден од протераните деца од Егејска Македонија

Жална Вест  Почина Мито Клавчов -познат автор и еден од протераните деца од Егејска Македонија
20 August, 23:16

Мито Клавчов е роден е во селото Шештево, Костур а во 1948 година протеран како многу други мали деца од егејот. Мито е познат по книгата “Што има Европа заборавено” и по дукументарниот филм “Македонецот”https://www.youtube.com/watch?v=Xt4tDCYAULI&feature=youtu.be Мито [...]

Прва  «  1  2  3  4  5  » Последна

banner
banner
Размена
Цена
Измени
GBP 
69.405
0.3964
USD 
53.9269
0.0277
AUD 
39.1151
0.0095
JPY 
0.4774
0.0009
EUR 
61.4928
-0.0008
CHF 
54.1739
-0.0485
banner
banner
banner
banner
banner
banner