EN MK
AUSTRALIAN MACEDONIAN E-MAGAZINE

АВСТРАЛИЈА

Федерер и Надал без проблеми, Мареј го заврши настапот на Австралија Опен

Федерер и Надал без проблеми, Мареј го заврши настапот на Австралија Опен
14 January, 23:24

Во Мелбурн, стартуваше првиот овосезонски тениски Гренд слем, Австралија Опен.     Бранителот на трофејот Роџер Џедерер (3-носител) без многу мака во три сета го совлада Узбекистанецот, Денис Истомин.  И, Рафаел Надал кој ја има улогата на втор носит

[...]

Австралиски воен брод заплени над три тони хашиш во операција во Арапското Море

Австралиски воен брод заплени над три тони хашиш во операција во Арапското Море
13 January, 19:21

Австралиски воен брод заплени над три тони хашиш вреден околу 112 милиони долари за време на операција во Арапското Море.Фрегатата Баларат открила 3,1 тон од наркотикот откако на 8 јануари австраллиски војници се качиле за проверки на брод што пловел

[...]

Ругање со Христос на Јани Бојаџи во Сиднеј

Ругање со Христос на Јани Бојаџи во Сиднеј
12 January, 11:36

Контроверзниот филм на Јани Бојаџи Ругање со Христос за кој владата на Заев и министерот од ДУИ дадоа забрана да се прикажува низ Македонија премиерно  ќе се прикажув во Сиднеј. Претставата ќе биде во Петок на 25ти Јануари во кино салата на Хрствил Ентертејнмент Центарот Hurstville Ente [...]

Паника во Австралија, затворени над 17 дипломатски претставништва поради сомнителни пакети

Паника во Австралија, затворени над 17 дипломатски претставништва поради сомнителни пакети
10 January, 09:40

Австралиската полиција почна истрага во врска со сомнителните пакети  што ги добиле  над 17 дипломатски претставништва  во Канбера и Мелбурн. Пакетите според властите содржат опасни супстанци а амбасадите и конзулатите се затворени. Повеќе детали не

[...]

Австралија - Нека ви е честит Македонскиот Православен Божик- за првпат министер православниот божик го нарече македонски

Австралија - Нека ви е честит Македонскиот Православен Божик- за првпат министер православниот божик го нарече македонски
20 January, 19:00

Министерот за мултикултура на Нов Јужен Велс г-н Реј Вилиамс упати срдечни честитки за како што го нарече Македонкиот Православен Божик Почестен сум што имам прилика да ви го честитам Македонскиот Православен Божик на сите во македонската заедница во Нов Јужен Велс Раѓањето на Исус Христос е м [...]

Владата на Нов Јужен Велс ја прогласи Емили Касовска за првак на студиите по македонски јазик

Владата на Нов Јужен Велс ја прогласи Емили Касовска за првак на студиите по македонски јазик
20 December, 22:09

Австралиско Македонскиот Совет ја награди Емили Касовска  за освоено прво место по македонски јазик во Нов Јужен Велс   Австралиско Македонскиот Совет за Нов Јужен Велс  додели признание и парична награда на Емили  Касовски за постигнување на најдобар резултат по македонски [...]

Свечена конференција на лидери на македонската заедница одржана во Сиднеј"

Свечена конференција на лидери на македонската заедница одржана во Сиднеј
09 December, 21:47

Австралискиот македонски совет за Нов Јужен Велс беше домаќин на инаугуративната конференција на лидерите на македонската заедница во саботата, 8 декември 2018 година во Долтоне Хаус, Силванија Вотерс (Сиднеј). Повеќе од 70 лидери од повеќе од 30 организации се здружија во духот на единство, заед [...]

Австралија и Македонија потпишаа меморандум за соработка против тероризмот

Австралија и Македонија потпишаа меморандум за соработка против тероризмот
26 November, 18:00

Министеротза внатрешни работи на Република Македонија Оливер Спасовски утрово имаше работен состанок со Австралискиот амбасадор за борба против тероризам Пол Фоли и нерезидентниот амбасадор на Комонвелтот на Австралија за Република Македонија Руат Струарт. Во име на двете Влади беше потпишан &ldq [...]

Прва  «  1  2  3  4  5  » Последна

banner
banner
Размена
Цена
Измени
GBP 
69.405
0.3964
USD 
53.9269
0.0277
AUD 
39.1151
0.0095
JPY 
0.4774
0.0009
EUR 
61.4928
-0.0008
CHF 
54.1739
-0.0485
banner
banner
banner
banner
banner
banner