EN MK
AUSTRALIAN MACEDONIAN E-MAGAZINE

ИСТОРИЈА

Жив го погребале, бил вкочанет и не можел да зборува: Мистериозната смрт на Александар Македонски по 2000 години конечно доби одговор

Жив го погребале, бил вкочанет и не можел да зборува: Мистериозната смрт на Александар Македонски по 2000 години конечно доби одговор
10 February, 05:48

Еден од најчестите кошмари е, наводно да бидете будни, а да ве прогласат за мртов додека всушност сте живи и заробени во своетоп тело.Смртта на големиот војсководец и владетел Александар Македонски е мистерија повеќе од 2.000 години. Дали е убиен, от

[...]

МАКЕДОНСКА ПРВОСЛАВНА ЦРКВА - ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА БОЖИКНО ПОСЛАНИЕ: ХРИСТ СЕ РОДИ, НАВИСТИНА СЕ РОДИ!

МАКЕДОНСКА ПРВОСЛАВНА ЦРКВА - ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА  БОЖИКНО ПОСЛАНИЕ: ХРИСТ СЕ РОДИ, НАВИСТИНА СЕ РОДИ!
06 January, 21:32

5 јануари 2019 година, Охрид, Македонија - ви го пренесуваме Божикното послание на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Првославна Црква - Охридска Архиепископија. † СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ [...]

Која била Билјана? - Знаете ли дека била најголемата љубов на Цар Самоил

Која била Билјана? - Знаете ли дека била најголемата љубов на Цар Самоил
03 December, 05:37

Дали и колку Охрид и Македонија, продавајќи приказни привлекуваат туристи? Дали знаете во кои Охридски цркви има мошти на светци? Како се прави ѓомлезе? Знаете ли која била Билјана што платно белела? Ова се само дел од приказните кои привлекуваат тур

[...]

Славиме Архангел Михаил – овој светец исполнува желби ако денеска го направите ова

Славиме Архангел Михаил – овој светец исполнува желби ако денеска го направите ова
21 November, 23:32

Архангел Михаил е водачот на небесните војски кој секогаш се јавувал на местата на кои се појавувала Богородица, така што претставува небесна сила и заштита на земјата.Според црковните преданија, ангелот Михаил првпат прв стапил во борба со злите дух

[...]

Денеска е Свети Врачи- Козма и Дамјан: Исцелители и чудотворци – бесребреници!

Денеска е Свети Врачи- Козма и Дамјан: Исцелители и чудотворци – бесребреници!
14 November, 20:47

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 ноември. Денеска е Св. бесребреници Козма и Дамјан. Во Црквата, бесребреници се нарекуваат оние светители, на кои Бог им дал голем дар да чудотворат, т.е. да лечат од секакви болести. Тоа го правеле пред сé со силата на Светиот Д [...]

Ова никако не смеат да го прават домаќините за време на куќна слава, скоро сите прават голем грев

Ова никако не смеат да го прават домаќините за време на куќна слава, скоро сите прават голем грев
07 November, 08:55

Православниот заштитник на еден македонски дом се обележува со одредени правила и обичаи. Меѓутоа, многу од обичаите немаат никаква врска со нашата традиција.Се повеќе има домаќини кои себеси си дозволуваат планирање на славата по сопствени убедувања

[...]

Денеска е Задушница

Денеска е Задушница
03 November, 08:53

Задушница е... вечен помен за упокоените, молитвено да си спомниме за оние кои пред нас со вера, во вечниот живот заминале... Верата во бесмртноста на душите и во воскресението не упатува кон: “Бог не е Бог на мртвите, туку на живите, зашто сите живи во Него се!“ Ние живите, да не ги заб [...]

„Свети Тома седи дома“: Денеска е тежок празник, не го правете ова

„Свети Тома седи дома“: Денеска е тежок празник, не го правете ова
19 October, 20:50

Православните верници денеска го прославуваат светиот апостол Тома. Тој во народот е познат како Томинден, сеќавање на светиот Тома, еден од дванаесетте апостоли кој го ширел Христијанството најпрво во Палестина, а потоа и во Персија и во Индија каде

[...]

Горанците се исламизиран дел од македонскиот народ кои се уште ја негуваат традицијата

Горанците се исламизиран дел од македонскиот народ кои се уште ја  негуваат традицијата
02 October, 18:00

Горанците се населени во регионот Гора, триаголник Република Македонија, Косово и Албанија. Тие се дел и од македонскиот народ  се со муслиманска вероисповест , која зборува на свој дијалект, Горанскиот како дел од периферните западни македонски дијалекти од западното наречје. Во Гора според ст [...]

Утре е голем празник за жените и децата – посветете се на ближните свои!

Утре е голем празник за жените и децата – посветете се на ближните свои!
29 September, 19:45

На 30 септември во недела се празнува споменот на познатата Римјанка Софија, која своите ќерки Вера, Нада и Љубов ги воспитала да имаат вера во себеси и во Бога, да имаат надеж во неговата добрина и љубов кон ближните и кон Севишниот.Празникот е посв

[...]

Прва  «  1  2  3  4  5  » Последна

banner
banner
Размена
Цена
Измени
EUR 
61.4913
0
USD 
54.4075
0
GBP 
71.5931
0
CHF 
54.693
0
JPY 
0.4935
0
AUD 
38.6179
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner