EN MK
AUSTRALIAN MACEDONIAN E-MAGAZINE

РЕЦЕПТИ

Откриена строго чувана тајна: Рецепт за прочуениот грав на ЈНА

Откриена строго чувана тајна: Рецепт за прочуениот грав на ЈНА
05 November, 06:04

Сите што служеле војска во Југославија и денес со носталгија се сеќаваат на војничкиот грав на ЈНА.Сега, благодарение на специјализираниот готвач што е објавен на веб-страницата „ЈНАкухар„ (JNA kuhar), и цивилите можат да уживаат во јадењата од војни

[...]

Дали знаете која е клучната разлика помеѓу омлет и кајгана?

Дали знаете која е клучната разлика помеѓу омлет и кајгана?
25 May, 21:38

Кога следен пат некој ќе сака да ви подготви јајца и ќе ве запраша која е вашата желба, внимавајте што ќе кажете. Сакате омлет или кајгана? Во што се состои разликата? Неколку јајца скршени директно во тавче, при што директно се додава сол, а потоа с

[...]

Македонското слатко од диви смокви на светската мапа за традиционална храна

Македонското слатко од диви смокви на светската мапа за традиционална храна
11 December, 20:02

Интензивно зелени плодови, во облик на круша, кои никогаш не достигнуваат целосна зрелост. Ова е „суровината“ за подготовка на слаткото од диви смокви - уште еден традиционален рецепт по кој Македонија станува препознатлива на светските саеми за хран

[...]

Како да направите вкусни пуканки

Како да направите вкусни пуканки
18 April, 04:24

Сè што ви е потребно се пуканки, изрендан пармезан, маслиново масло и мешавина од зачини составена од рузмарин, босилек и оригано.

[...]

Со овој трик ќе ја светнете кујната - Помешана сода бикарбона, вода и оцет прави чуда

Со овој трик ќе ја светнете кујната - Помешана сода бикарбона, вода и оцет прави чуда
15 March, 08:24

  За оние кои не сакаат да ја чистат рерната, ова е совршен препарат, а за него се неопходни само три состојки: вода, сода бикарбона и малку оцет. Подготовка: Во ќерамичка здела ставете половина филџан сода бикарбона, а потоа додаете малку вода и 2-3

[...]

Внимавајте: Немојте да го миете пилешкото месо пред готвење!

Внимавајте: Немојте да го миете пилешкото месо пред готвење!
24 February, 00:27

Немојте да го миете пилешкото пред готвење, бидејќи тоа воопшто не ги уништува штетните бактерии.Всушност, миењето може само да ги размножи, тврдат истражувачите од „Drexel“ универзитетот, пишува NBC.Научниците објавија анимирано видео на YouTube кое

[...]

Прва  «  1  2  3  4  5  » Последна

banner
banner
Размена
Цена
Измени
EUR 
61.4913
0
USD 
54.4075
0
GBP 
71.5931
0
CHF 
54.693
0
JPY 
0.4935
0
AUD 
38.6179
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner