EN MK
AUSTRALIAN MACEDONIAN E-MAGAZINE

Здравје Убавина

Згрутчување на крвта може да биде фатално: Aко имате еден од овие симптоми веднаш на лекар

Згрутчување на крвта може да биде фатално: Aко имате еден од овие симптоми веднаш на лекар
20 February, 06:48

Човечкото тело го запира крварењето со згрутчување на крвта. Меѓутоа, крвните згрутчувања можат да се појават кога не би требало, да предизвикаат мозочен удар, срцев удар или други серозни медицински проблеми.Овие симптоми покажуваат дека некаде има

[...]

Има 104 години, во пензија отишол со 95 и подвижен е како момче: Дознајте ги тајните на кардиохирургот за долг живот

Има 104 години, во пензија отишол со 95 и подвижен е како момче: Дознајте ги тајните на кардиохирургот за долг живот
10 February, 20:11

Прославениот кардиохирург Елсворт Верхам неодамна наполнил 104 години, а по скали „поттрчнува“, ја средува градината, не користи ниту бастун при одење… Во животот минал се и сешто, вклучувајќи ја и Втората светска војна во која учествувал и работел к

[...]

6 работи во домот кои се ризични по нашето здравје

6 работи во домот кои се ризични по нашето здравје
31 January, 08:33

Кога ќе го поставиме прашање кои се најчестите работи од кои можеме да се заразиме, одговорите кои најчесто ги добиваме се: Јавните тоалети, хигиената во рестораните, јавниот превоз, но во нашиот дом има неколку работи кои собираат и пренесуваат бакт

[...]

Главоболката може да биде фатална: Местото што ве боли открива детали за вашето здравје

Главоболката може да биде фатална: Местото што ве боли открива детали за вашето здравје
15 October, 02:38

Понекогаш не е тешко да се погоди зошто се јавила главоболка, кога се работи за пијанство или недостиг на сон. Но понекогаш навистина е тешко да се открие зошто боли главата и зошто токму на одредено место.Во зависност од тоа каде се јавува, може да

[...]

Симптомите на оваа болест се слични на грип: Милиони не знаат дека ја имаат, а може да ви го уништи животот

Симптомите на оваа болест се слични на грип: Милиони не знаат дека ја имаат, а може да ви го уништи животот
14 October, 22:01

Повеќе од 80 проценти од луѓето инфицирани со херпес имаат симптоми на мачнина, грозница и болка во мускулите, во првите стадиуми од инфицираноста, велат експертите од американскиот Центар за контрола на болести и превенција. Се верува дека овие симп

[...]

Ужасно: Вака изгледа рак на коските

Ужасно: Вака изгледа рак на коските
28 September, 00:08

Коските се органи од скелетниот систем кои се состојат од 206 одвоени коски, а нивната главна функција е да осигураат заштита, градејќи ѕидови во форма на коска во кои лежат виталните органи. Бидејќи тие се дел од системот на човечкото тело, тие можат да бидат склони кон болест. Канцерот на кос [...]

Највкусната диета: Со компир и јогурт ќе симнете 5кг за 3 дена

Највкусната диета: Со компир и јогурт ќе симнете 5кг за 3 дена
13 September, 06:29

Совршен избор доколку овој викенд треба да сте послаби за – 5 килограми. Внесувате многу малку калории но благодарение на компирот ќе се чувствувате сити и задоволни деновите додека сте на оваа диета.Ден 1Појадок: 1 варен компир без сол, 1 чаша јогур

[...]

Работа од соништата за сите љубители на авокадо, плаќаат за да го јадете

Работа од соништата за сите љубители на авокадо, плаќаат за да го јадете
04 September, 00:03

Љубителите на авокадо можат да се пријават за работа од соништата. Истражувачи во Америка сакаат да откријат дали авокадото може да влијае на губење на килограмите па бараат волонтери кои можат 6 месци да го јадат ова овошје, а за тоа ќе добијат и пл

[...]

Ја нарекуваат најлековита билка на светот – помага при температура, крајници, висок шеќер и болки

Ја нарекуваат најлековита билка на светот – помага при температура, крајници, висок шеќер и болки
21 July, 03:36

Жалфијата е билка која сите ја фалат, а оние кои веруваат во народната медицина, топло ја препорачуваат.Таа може да ја добие титулата најлековита билка на светот, со оглед на тоа дека ги лечи речиси сите болести.Има антибактериско дејство, помага за

[...]

Лажичка од овој зачин го брише целулитот: Ставете го во јадење или во вода и салото се топи

Лажичка од овој зачин го брише целулитот: Ставете го во јадење или во вода и салото се топи
15 July, 18:41

Наместо да купувате скапи, неефикасни и штетни таблети за слабеење или плаќате третмани против целулит, пробајте да се ослободите од масните наслаги со еден чудотворен зачин.Индискиот зачин, кој има неверојатни лековити дејства е совршено оружје во б

[...]

Прва  «  1  2  3  4  5  » Последна

banner
banner
Размена
Цена
Измени
EUR 
61.4913
0
USD 
54.4075
0
GBP 
71.5931
0
CHF 
54.693
0
JPY 
0.4935
0
AUD 
38.6179
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner