EN MK
AUSTRALIAN MACEDONIAN E-MAGAZINE

МАКЕДОНИЈА

Сообраќајот на патниот правец Маврово – Дебар, во близина на манастирот „Св.Јован Бигорски“ наизменично по една коловозна лента

11 January, 06:18
Сообраќајот на патниот правец Маврово – Дебар, во близина на манастирот „Св.Јован Бигорски“ наизменично по една коловозна лента

 Од 19:15 часот сообраќајот на патниот правец Маврово – Дебар, во близина на манастирот „Св.Јован Бигорски“, се одвива наизменично по една коловозна лента, информираат од ЈП „Македонија пат“.

Претходно, оттаму во извештајот од 18:00 часот информираа и дека сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот, додека врнежи од снег со променлив интензитет се бележат скоро на целата територија на државата.

Предупредија дека поради ниските температури наместа е можна појава на голомразица, а на одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. Од „Македонија пат“ апелираа на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот.

Забрана за движење на тешки товарни возила има на патните правци крак Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража, Кичево – Охрид преку планинскиот премин Пресека, патниот правец Прилеп-Мак.Брод преку планинскиот премин „Барбарос“, како и на патните правци Струга – граничен премин Ќафасан и  Тетово – Попова Шапка,  каде забраната важи и за автобуси, а за останатите возила е задолжително користење зимска опрема (синџири).

Од 15.10 часот на патниот правец Маврово – Дебар, во близина на манастирот Св. Јован Бигорски поради свлечиште сообраќајот е во целосен прекин, а намалена видливост поради појава на магла до 100 метри има на планинскиот превој Стража.

Од ЈП „Македонија пат“ информираат дека дежурните екипи се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. 

извор: Шило

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
 Security Image  Освежи

Коментар


banner
banner
Размена
Цена
Измени
CHF 
54.3745
0.1381
AUD 
38.4686
0.0329
JPY 
0.4883
0.0027
EUR 
61.4921
-0.0011
USD 
54.002
-0.1579
GBP 
70.9661
-0.3056
banner
banner
banner
banner
banner
banner