EN MK
AUSTRALIAN MACEDONIAN E-MAGAZINE

СВЕТ

Хаосот во Франција се уште трае: Во Париз демонстрантите влегоа во владината зграда, сржавниот секретар евакуриан, а Кан гори

06 January, 19:39
Хаосот во Франција се уште трае: Во Париз демонстрантите влегоа во владината зграда, сржавниот секретар евакуриан, а Кан гори

Потпаролот на владата и државниот секретар во кабинетот на премиерот Бенџамин Грив  итно е евакуиран откако 15 демонстранти насилно влеглоа во Министерството. 
 
Не се знае точно дали станува збор за „жолтите елеци“ или некои други. 
 
Со итна интервенција  евакуриан потпаролот и државниот секретар заедно со своите најблиски соработници. 
 
Опозицијата го повикува министерот и владата конечно да ја смират ситуацијата, бидејќи земјата е блокирана и секој нов ден носи голема штета врз економијата во Франција. 
 
Ситуацијата посебно ескалирала во Кан, градот во северниот дел на Франција каде центарот на градот буквално гори и градот личи на воено поле. 

Коментари [0]

Додади коментар


Безбедносен Код:
 Security Image  Освежи

Коментар


banner
banner
Размена
Цена
Измени
CHF 
54.3745
0.1381
AUD 
38.4686
0.0329
JPY 
0.4883
0.0027
EUR 
61.4921
-0.0011
USD 
54.002
-0.1579
GBP 
70.9661
-0.3056
banner
banner
banner
banner
banner
banner